Jdi na obsah Jdi na menu
 


<head>
<title>GRAFFITI</title>
</head>

GRAFFITI

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie autor Oleg- Uno

Graffiti je druh výtvarného projevu spočívající ve vytvoření výtvarného díla pomocí sprejových barev. Protože je však většinou vytvářen nelegálně (např. na domech, památkách, dopravních prostředcích apod.), jde o závažnou formu vandalismu, která je v České republice trestným činem. Samotný termín graffiti je vzdáleně spřízněný s pojmem Sgrafito, vychází z původního řeckého slovesa γραφειν (grafein - psát).

Historie

Vzniklo v 60. letech ve Filadelfii, věhlasu se však dočkalo počátkem 70. let v New Yorku, kde mladík přezdívaný Taki 183 začal při své práci doručovatele psát na zdi první tag TAKI 183 (183. byla ulice, na které bydlel) jako reakci na tagy JULIO 204, které spatřil při jedné z pochůzek na 204. ulici. Sám TAKI 183 nebyl první writer, ale své zábavě se věnoval s velkou dávkou fanatismu, až si toho všimly i New York Times, které s ním v roce 1971 pořídily rozhovor, který napomohl tomu, aby se graffiti začalo šířit neuvěřitelnou rychlostí po celém New Yorku a po celém světě.

Zpočátku graffiti nikomu příliš nevadilo, na starých zdech New Yorku se spíše vyjímalo, ovšem poté, co writeři začali malovat na soupravy newyorského metra, začalo být potíráno. Graffiti si vyžádá každý rok po celém světě miliony dolarů za čištění vagonů, za nové nátěry ve městech a stal se z něj sociální a politický problém 21. století, proti němuž jsou postupně přijímány represivnější zákony.

Zároveň se pomalu rozvíjí i pozitivní forma spolupráce, kdy v rámci prevence vandalismu jsou pro graffiti vyhrazovány zvláštní plochy, resp. jsou organizovány přehlídky a soutěže[1]. I v Česku vznikly organizace, které poskytují sprejerům plochy ke svému výtvarnému vyjádření, aby nepoškozovali veřejný nebo soukromý majetek.

Dnes je možné vidět různé formy graffiti (méně destruktivní) z plastu, polystyrénu či provázků, graffiti promítané na zdi. Ale práce se sprejem a zdokonalování se v psaní jména je stále ta nejužívanější technika writerů.

Writer může malovat sám (což nebývá obvyklé) nebo v klanu (crew). K nejznámějším a nejlepším českým writerům patří Splesh aka Point aka Cakes Jan Kaláb, který patří spolu s Romeem, Keyem, Deilem, Stormrem a Biorem do DSK crew. Dalším významným writerem je Wladimir 518 z ABX crew, který založil writerskou školu Ladronka, kde se učili dnešní writeři jako Mosd, Blez, Epos. Mezi významné crew patří(patřili) v Praze ABX,DSK,WHS,7SI,..... V ostatních městech třeba DMS, WNC, CPS, ABS, RMB(PLZEŇ),LTS, ABQ, IRM, APS(OSTRAVA), BHB,PND,UNO,BRNO).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dekuju

(kocicka, 1. 2. 2017 21:36)

dekuji velmi mi to pomohlo na projekt do skoly

Re: dekuju

(lolkař, 13. 2. 2017 11:20)

drž hubu

Ani piču

(Skorograffitihistorik, 1. 2. 2017 23:00)

Kdo to kurwa psal....zjednodušeně to je řečeno ultra blbě a a nemohu mluvit za ostatní města, ale v OVě nikdy žádná LTS, ABQ, IRM, APS crew nemalovala respektive pokud si tak blbé tagy někdo zvolil tak se s nimi nedopracoval ani do povědomí ve své čtvrti....natož aby ho znal někdo dál než u hlavního nádraží :-D a ani tam by se jich nadrazak nebál....text na piču

:)

(Shakal, 12. 2. 2014 16:13)

Napiš věnování, pieces jiných crew tak maximálně na Jamu :D
WHS neumřeli, jenom zestárli..občas ještě něco uděláme, ale spíš tak pro legraci. Zdarec

NKS

(C.H.E.P. 21, 20. 10. 2012 17:00)

JO Ted my je jasne proc jsme zacaly a je my smutnu za rodici a veliky respect WHS CREW

New's . King's . Street's

(Negativ, 20. 10. 2012 16:56)

N.K.S Jsem zalozil v roce 2010 rozbehl jsem ji kdyz my bylo 14 let bral jsem si priklad z WHS a chtel jsem se timhle zpusobem vyjadrit tak my prislo abych mnel uznani od lidi co jdou kolem a rekly respect tak jsme si daly nazev NKS novy kralove ulic mne to prislo vhod tak jsem skousel chromy asi u 15 grafka chytly meho kamose jsme sly do metra jen je trochu magor a bombi si to solidne od te doby co mu umrely rodice jsme dva nam to tak vyhovuje jen je nam lito WHS kdyby nam dovolily na jejich pocest a veliky dik zemne ke graffitum privedly na sprejovat WHS chrom ...... veliky respect WHS CREW